Od 60 miliona stanovnika Italije, muslimani čine 5 posto, odnosno tri miliona. Italija je unutar Evropske unije treća po broju stanovnika i ima treću muslimansku manjinu po brojnosti, odnosno 11. po procentima u EU. Nažalost, većina muslimana pripada imigrantskim zajednicama koje nisu dovoljno integrirane u društvu, što se odražava na …
Pročitaj više »Analize
Orbanovo antimuslimansko širenje mržnje sada prijeti životima u BiH
Svaki put kada me mama pita da li se nazire novi rat, izbjegnem reći šta zaista mislim. Teško mi je i zamisliti kako da joj kažem da bismo možda ponovo mogli postati izbjeglice. Moja novogodišnja želja je da nikada više ne provedem Novu godinu u izbjegličkom kampu, kao prije 29 …
Pročitaj više »Seksualno nasilje nad migrantima ženama i djecom je zanemareno
Problematika migracija u Bosni i Hercegovini je i dalje priča bez kraja i igrajuća predstava bez režisera. S jedne strane su iscrpljeni migranti, dok s druge strane lokalne vlasti i stanovništvo u Unsko-sanskog kantona (USK), koji su najviše izloženi posljedicama neuređenosti u oblasti migrantskih tokova. Posljednjih godinu dana je primjetan …
Pročitaj više »Radikalna nacionalistička desnica: Desno je u trendu
Desnica koja zagovara konzervativne vrijednosti sama po sebi ne bi trebala biti ništa manji izazov za nas u Bosni i Hercegovini od neoliberalne globalizacije i njenih zagovornika. Rezultati izbora, ali i predizborne analize glasačkih preferencija u bosanskohercegovačkom okruženju i šire, ukazuju na trend jačanja nacionalističke desnice, naročito one radikalne. Tako …
Pročitaj više »Ko profitira zbog nerješavanja migracijskih tokova u Bosni i Hercegovini?
Kad pomislimo da nas ne može iznenaditi neka nova rekcija ili aktivnost u vezi sa problematikom migracija u Bosni i Hercegovini, redovno nas ponovo iznenade događaji na terenu. Namjera migranata je jasna, nedvosmislena i neskrivena, ići prema zapadnoevropskim državama i stalno pokušavati, ne odustajati od sna i konačnog cilja. Proklamovane …
Pročitaj više »Zašto mladi iz Alžira napuštaju svoju domovinu
Migrantska situacija u Bosni i Hercegovini postaje sve složenija, osnovni razlozi leže u činjenici da nedostaje zajedničkog kordiniranog upravljanja migracijama sa nivoa države, odnosno niži nivoi vlasti iz svojih razloga poduzimaju mjere koje nisu u skladu sa Ustavom države niti uvažavaju univerzalna ljudska prava. Trenutno je najteža situacija u USK, …
Pročitaj više »Invaliditet kroz prizmu islama i doprinos muslimana u integraciji osoba s invaliditetom
Piše: Sanadin Voloder Islam daje sveobuhvatni program za životni sistem pojedinca i zajednice. S obzirom na historijski period i geografski prostor islam je od svog početka pokazao socijalnu osjetljivost i brigu o svim slojevima društva. U izvorima islama jasno se tretiraju prava i odnos prema osobama koje imaju urođeni ili …
Pročitaj više »BiH (konačno) mora preuzeti svoju ulogu u upravljanju migracijama
Piše: Safet Mušić Do maja 2020. godine vlasti u Bosni i Hercegovini zabilježile su 5.047 novih dolazaka migranata u BiH, a u odnosu na isti period 2019. godine (8.804), to predstavlja smanjenje od 43 posto. Samo u maju vlasti BiH zabilježile su 512 dolazaka, što u odnosu na maj 2019. …
Pročitaj više »Zakaria: Iz Libije bježim od rata i želim bolji život!
Među migrantima koji se nalaze u Bosni i Hercegovini u zadnje vrijeme je sve više državljana Libije, a migracije iz ove nekada stabilne države počele su još 2011. godine, kada je ubijen njen dugogodišnji predsjednik Moamer Gadafi. Od 2015. godine Libija je faktički podijeljena između dvije rivalske vlade, pobunjeničke snage …
Pročitaj više »Zapadni Balkan 2020: Pokušaj ponavljanja historije
Poslije 18 mjeseci od prekida dijaloga između zvaničnog Beograda i Prištine obnovljen je dijalog 16.jula 2020 godine. Pored obnavljanja dijaloga, kojeg predvode predsjednik Srbije Aleksandar Vučić (SNS) i premijer Kosova Avdullah Hoti (LDK), počeli su ponovno djelovati ekspertni timovi učesnika u dijalogu, koji su već imali nekoliko susreta. U dijalogu više ne sudjeluje …
Pročitaj više »