Problematika migracija u Bosni i Hercegovini je i dalje priča bez kraja i igrajuća predstava bez režisera. S jedne strane su iscrpljeni migranti, dok s druge strane lokalne vlasti i stanovništvo u Unsko-sanskog kantona (USK), koji su najviše izloženi posljedicama neuređenosti u oblasti migrantskih tokova. Posljednjih godinu dana je primjetan …
Pročitaj više »Migracije
Ko profitira zbog nerješavanja migracijskih tokova u Bosni i Hercegovini?
Kad pomislimo da nas ne može iznenaditi neka nova rekcija ili aktivnost u vezi sa problematikom migracija u Bosni i Hercegovini, redovno nas ponovo iznenade događaji na terenu. Namjera migranata je jasna, nedvosmislena i neskrivena, ići prema zapadnoevropskim državama i stalno pokušavati, ne odustajati od sna i konačnog cilja. Proklamovane …
Pročitaj više »Zašto mladi iz Alžira napuštaju svoju domovinu
Migrantska situacija u Bosni i Hercegovini postaje sve složenija, osnovni razlozi leže u činjenici da nedostaje zajedničkog kordiniranog upravljanja migracijama sa nivoa države, odnosno niži nivoi vlasti iz svojih razloga poduzimaju mjere koje nisu u skladu sa Ustavom države niti uvažavaju univerzalna ljudska prava. Trenutno je najteža situacija u USK, …
Pročitaj više »BiH (konačno) mora preuzeti svoju ulogu u upravljanju migracijama
Piše: Safet Mušić Do maja 2020. godine vlasti u Bosni i Hercegovini zabilježile su 5.047 novih dolazaka migranata u BiH, a u odnosu na isti period 2019. godine (8.804), to predstavlja smanjenje od 43 posto. Samo u maju vlasti BiH zabilježile su 512 dolazaka, što u odnosu na maj 2019. …
Pročitaj više »Zakaria: Iz Libije bježim od rata i želim bolji život!
Među migrantima koji se nalaze u Bosni i Hercegovini u zadnje vrijeme je sve više državljana Libije, a migracije iz ove nekada stabilne države počele su još 2011. godine, kada je ubijen njen dugogodišnji predsjednik Moamer Gadafi. Od 2015. godine Libija je faktički podijeljena između dvije rivalske vlade, pobunjeničke snage …
Pročitaj više »Nasilje nad migrantima je svjesno i namjerno ponižavanje
U drugom dijelu intervjua sa Zehidom Odobašić-Bihorac, hrabrom volonterkom iz Velike Kladuše, govorimo o aktivnostima međunarodnih organizacija, ljudskim pravima migranata, o razgovoru sa ministricom pravde Austrije i nasilju nad migrantima. Međunarodne organizacije su godinama prisutne u Unsko-sanskom kantonu (USK). Da li djeluju kordinirano i koje je vaše mišljenje o radu …
Pročitaj više »Duži boravak u BiH ostavlja posljedice na migrante
Stanje migracija u Bosni i Hercegovini je i dalje vrlo složeno te predstavlja izazov u humanitarnom, zdravstvenom, ali i u sigurnosnom smislu. Posebno je i dalje pogođen prostor Unsko-sanskog kantona, gdje policija svakodnevno reaguje u cilju održavanja javnog reda i mira. Izdvaja se nekoliko faktora koji utiču na migrantsku situaciju …
Pročitaj više »Globalni trendovi ukazuju da će migracije trajati desetljećima
Migrantska situacija u Bosni i Hercegovini stalno dobija nove karakteristike i ostaje predmet interesa političkih opcija. Naravno više iz razloga kako da se ta tema iskoristi u predizborne svrhe, nego u cilju objektivnog sagledavanja situacije i iznalaženja mogućnosti trajnog rješenja ovog pitanja. Podaci koji dolaze iz država u kojima počinju …
Pročitaj više »Nove “push-back” strategije umjesto solidarnosti i humanosti
Povodom najnovijih događanja na Egejskom moru, Međunarodna organizacija za migracije (IOM) izrazila je duboku zabrinutost zbog upornih izvještaja o kolektivnom u nekim slučajevima nasilnog protjerivanju migranata, na granici između između Grčke i Turske. U posljednjih nekoliko mjeseci uočena je nova praksa, od strane grčke obalne straže, na šta ukazuju međunarodni …
Pročitaj više »Krijumčarenje migranata u stalnom porastu
Migrantska situacija u Bosni i Hercegovini iz dana u dan postaje sve složenija, a takvom stanju doprinose i različiti stavovi predstavnika vlasti kada je riječ o odnosu i reagovanju prema ljudima u pokretu. Već treću godinu najveći teret dolaska ljudi u pokretu u BiH nose vlasti u Unsko-sanskom kantonu (USK), …
Pročitaj više »