Altun: Prestati doživljavati muslimane kao potencijalne kriminalce
U Ankari predstavljen Evropski izvještaj o islamofobiji za 2019. godinu; poručeno da borba protiv nje treba početi u Evropi.
Šef Ureda za komunikacije Predsjedništva Turske Fahrettin Altun izjavio je da su Turska i Europska unija dosad blisko surađivale na brojnim područjima, dodajući da isto mogu učiniti u borbi protiv antimuslimanskih rasističkih pokreta.
U Ankari je putem interneta predstavljeno Europsko izvješće o islamofobiji za 2019. godinu, a Altun je u obraćanju kazao da svrha izvješća nije okrivljivanje nekoga, već pozivanje na otvoren i iskren dijalog među prijateljima.
Izvješće je pripremila Zaklada za politička, ekonomska i društvena istraživanja (SETA) sa sjedištem u Ankari, prenosi Anadolija.
Altun je istaknuo da izvješće omogućava ljudima diljem svijeta da temeljito prate razvoj antimuslimanskog rasizma u Europi.
‘U Evropi svakim danom sve gore’
Naglasio je da antimuslimanski rasizam nije samo europski problem, istaknuvši da su muslimani ili ubijani ili ozlijeđivani diljem svijeta, kao dio napora sustavnog raseljavanja i zastrašivanja.
Skrenuo je pažnju na činjenicu da se islamofobija u Europi svakim danom dodatno pogoršava te kazao da je u Europi primjetan porast napada na muslimane, džamije i centre islamske zajednice.
“Prema tome, borba protiv islamofobije treba početi upravo u Europi”, rekao je.
Kritizirao je i pristup nekih Europljana, naglasivši da zemlje u Europi, intelektualci i donositelji odluka moraju prestati doživljavati islam kao sigurnosnu prijetnju, a muslimane kao potencijalne kriminalce.
Poručio je da europski čelnici ne bi trebali prihvaćati antimuslimanski rasizam i ne ispunjavati zahtjeve ljudi iz ekstremne desnice, piše Al Jazeera.
Nastavilo se negiranje genocida i ratnih zločina
Kako je istaknuto, vidljiv je i nastavak fizičkih i usmenih napada na džamije i imame, većinom u bh. entitetu Republika Srpska
Antimuslimanska netrpeljivost i negativni trendovi prema muslimanima u BiH se uglavnom očituju u obrazovnom, političkom i medijskom sistemu, navodi se u posljednjem izvještaju Fondacije za politička, ekonomska i društvena istraživanja (SETA).
– Kao i u prethodnim godinama, glavni generatori islamofobije i antimuslimanske netrpeljivosti su čelnici bosanskih Srba – politički, medijski i akademski nosioci politike. U 2019. godini došlo je do porasta antibosanske i antimuslimanske retorike od Hrvatskog političkog rukovodstva i od regionalnih aktera – istaknuto je.
Dodaje se da ovi akteri prikazuju BiH kao propalu državu koja je sjedište ekstremista i koja treba biti teritorijalno podijeljena kako bi se očuvali mir i sigurnost.
– Nastavilo se negiranje genocida i ratnih zločina od srpskih zvaničnika. Domaći i regionalni mediji doprinijeli su antimuslimanskim netrpeljivostima kroz izvještavanje o terorističkim prijetnjama i radikalnoj ideologiji, povezujući ih s bošnjačkim političkim i vjerskim zvaničnicima – naglašeno je.
Kako je istaknuto, vidljiv je i nastavak fizičkih i usmenih napada na džamije i imame, većinom u bh. entitetu Republika Srpska.
– Dodatna antimuslimanska mržnja bila je vidljiva na fudbalskim utakmicama i na grafitima u pojedinim gradovima – zaključeno je.
Autor dijela koji se odnosi na našu državu je dr. Hikmet Karčić, piše Avaz.
Islamofobija.com